Atliekų tvarkymas
- Mišrių komunalinių atliekų išvežimo grafikas
- Pakuočių atliekų išvežimo grafikas
- Maisto atliekų išvežimo grafikas 1-3 mėn, 4-6 mėn.
- Šakų išvežimo grafikas
- Didžiųjų atliekų išvežimo grafikas
- Žaliųjų-biriųjų atliekų išvežimo grafikas
Konteineriai iš individualių valdų išstumiami prie gatvės arba sutartos su vežėju jų paėmimo vietos iki 7.00 val. ryto, nustatyto maršruto dieną.
- Lietuvos Respublikos Atliekų tvarkymo įstatymas
- Kretingos rajono savivaldybės Atliekų tvarkymo taisyklės
Mišrios komunalinės atliekos
Mišrios komunalinės atliekos − tai atliekos, likusios po pirminio atliekų rūšiavimo. Mišrių atliekų konteineriai skirti tik toms buitinėms atliekoms, kurių negalima perdirbti ar pakartotinai panaudoti, todėl iš konteinerių jos keliauja tiesiai į MBA gamyklą (Mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius). Tiksliai nežinant, kur mesti smulkias buitines atliekas, jas geriau mesti į mišrių atliekų konteinerį.
Pakuočių atliekos
Visa informacija apie pakuočių atliekų tvarkymo sistemą pateikta gamintojų ir importuotuotojų organizacijų internetiniuose puslapiuose:
http://www.zaliasistaskas.lt/
http://www.gamtosateitis.lt
Pakuočių atliekų rūšiavimo konteineriai yra skirti tik pakuotėms!
Pakuočių atliekų rūšiavimo atmintinė
Tekstilės atliekos
Tekstilės atliekos į specialiai joms skirtus konteinerius surenkamos Kretingos mieste ir rajone. Tekstilės atliekos iš visų pastatytų tekstilės atliekų konteinerių surenkamos du kartus per mėnesį.
Tekstilės surinkimo konteineriai skirti pakartotiniam panaudojimui tinkamai tekstilei – juose neturėtų atsidurti sudėvėti, sutepti ar suplyšę drabužiai, avalynė ir kt.
Ne mažiau svarbu tekstilę sudėti į maišus ir juos tvirtai užrišti, batus surišti porose, kad jie nesusiteptų, neišsimėtytų.
Į tekstilės konteinerius galima mesti švarius ir dėvėti dar tinkamus suaugusiųjų ir vaikų drabužius, avalynę porose, diržus, rankines, patalynės užvalkalų komplektus, užuolaidas, minkštus žaislus.
Kilimai, pagalvės, antklodės, minkštų baldų dalys, vaikams skirtų automobilių kėdutės, automobilių sėdynės bei kitos dalys turi būti priduotos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.
Tekstilės atliekoms surinkti skirtų konteinerių pastatymo vietos Kretingos rajone.
Maisto atliekos
Maisto ir virtuvės atliekas reikia rinkti į maišelį, kurį būtina sandariai užrišti ir tik tada išmesti į maisto atliekų konteinerį. Į maisto atliekų konteinerį reikia mesti visas atliekas, kurios susidaro maisto gamybos metu, taip pat vartojimui netinkamus maisto likučius.
Į maisto atliekų konteinerius galima mesti vaisių ir daržovių likučius, kavos tirščius ir arbatos maišelius, duonos, konditerijos gaminius, grūdų, kruopų ir makaronų likučius, mažus kaulus, kiaušinių lukštus, pieno produktus, naudoti netinkamus maisto produktus (pvz. mišraines). Negalima mesti produktų, supakuotų stiklinėse ir metalinėse, pakuotėse, aliejaus ir kitų skysčių (pvz., sriubų ar padažų) atliekų, žaliųjų atliekų (žolės, lapų, šakų, gėlių ir kitų kambarinių augalų), pelenų, vaistų ir žemių, palaidų atliekų.
Žaliosios atliekos
Individualių namų ir sodų savininkai, ypač rudenį, susiduria su problema: kaip atsikratyti gausybe susidariusių organinių atliekų? Vieni jas tiesiog išmeta į bendrus konteinerius, kiti pasielgia namų ūkiui naudingiau – atliekas kompostuoja. Juk kompostuojant nebetenka rūpintis, kur dėti nupjautą žolę ar kitas žaliąsias atliekas.
Kompostavimas – tai augalų likučių, atliekų bei panaudotų medžiagų irimas, kurio metu susidaro puiki tamsi žemė. Tai būdas perdirbti mūsų atliekas ir svarbiausia – naudingai atsikratyti atliekų, kuomet gamta pati perdirba atliekas.
Pūdymo būdu galima perdirbti daugiau kaip 50 proc. buitinių atliekų. Dirvožemį, žolę, lapus ir kitas sodo atliekas, pvz., vaisių ir daržovių likučius, galima sukrauti į krūvą ir po kelerių metų, jeigu bus tinkamos sąlygos, jie pavirs geros kokybės kompostu.
Kompostuoti biodegraduojamas atliekas mus įpareigoja ir teisiniai aktai. Savivaldybių teritorijoje susidarančios žaliosios organinės atliekos turi būti atskirtos iš bendro komunalinių atliekų srauto ir vežamos į kompostavimo aikštelę arba į biodegraduojančių atliekų tvarkymo įmonę.
Žaliųjų atliekų rūšiavimo ir kompostavimo atmintinė
Rūšiuokime atsakingai!